Zac Poonen - DUCHOWE PRAWDY NOWEGO PRZYMIERZA

 

43 - POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA W BOGU,
JAKO NASZYM OJCU

 

W tym rozważaniu zastanowimy się nad powodem oraz sposobem rozwiązywania problemów, wynikających z niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa, na które cierpi bardzo wiele osób.

 

Kiedy Jezus żegnał się z tym światem, w noc przed ukrzyżowaniem, wtedy powiedział do swoich uczniów: „Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was” (J 14:18). Te słowa wypełniły się w dniu Pięćdziesiątnicy, podczas zesłania Ducha Świętego. Kto zatem jest sierotą? Sierotą jest ten, kto nie ma matki ani ojca. Pomiędzy dzieckiem, dorastającym w zdrowym domu i doświadczającym rodzicielskiej miłości a sierotą, która nie ma rodziców, jest wiele różnic. Sierotą jest zazwyczaj dziecko, którego rodzice zmarli gdy było jeszcze małe. W wyniku tego było wychowane przez ojczyma, macochę, wujków lub dziadków, albo dorastało w sierocińcu. Sieroty zazwyczaj czują się niepewnie, ponieważ w dzieciństwie nie otrzymały miłości, którą mogą dać tylko rodzice. Żaden wujek, ciocia, babcia lub sierociniec, nigdy tej miłości nie zastąpi.

 

Niepewność wynikająca z braku miłości powoduje, że sieroty mają skłonności do zachowań obronnych. One przez cały mają wrażenie, że cały świat i wszyscy ludzie są przeciwko nim, dlatego wciąż się bronią. Zazwyczaj stają się zamknięci w sobie, przygnębieni i zniechęceni, bywają też zazdrośni, jeśli ktoś ma więcej od nich. Z powodu niepewności, bywają bardzo zaborczy w przyjaźniach i chcą mieć innych tylko dla siebie. Sierot będących w takim stanie, nigdy nie powinniśmy osądzać. Ponieważ nie doświadczyły rodzicielskiej miłości, to mogą pozostawać w takim stanie nawet do 40 lub 50 roku życia. Ci z nas, którzy mają rodziców, czasami tego nie doceniają. To jest wielkie nieszczęście, kiedy niektóre osoby, będąc dzieckiem, nie doceniają w wystarczającym stopniu wartości swoich rodziców. Za swoich rodziców trzeba Bogu dziękować, ponieważ na świecie jest bardzo wiele dzieci, które nie mają rodziców.

 

Zobrazujmy to w sposób duchowy. Co Jezus miał na myśli, kiedy mówił: "Nie zostawię was sierotami?". Duchowo rzecz ujmując można powiedzieć, że świat jest pełen duchowych sierot, dla których Bóg nie jest Ojcem. Oni nie poznali Boga jako kogoś tak bliskiego, jak ojciec i matka. Dlatego wszystkie cechy, które można znaleźć u sierot fizycznych, można znaleźć także u sierot duchowych. Świat jest pełen takich sierot, które czują się w nim niepewnie i mają wrażenie, że wszyscy są przeciwko nim. Ponieważ są duchowymi sierotami, które nie mają swojego Ojca w niebie, to wciąż się bronią lub walczą, bywają bardzo zaborcze i kochają pieniądze. Są też pełne niepokoju i wszystkim się zamartwią, ponieważ niczego nie są pewne.

 

Podczas swojej służby na ziemi, Jezus robił wiele rzeczy, aby wpoić swoim uczniom, że Bóg jest kochającym Ojcem. Na przykład uczył ich, aby modlili się słowami: „Ojcze nasz”. Żadna osoba w Starym Testamencie, nie mogła się tak modlić. Jezus Powiedział: „Kiedy się modlicie, to mówcie: Ojcze Nasz”, a po zmartwychwstaniu, powiedział: „Mój Ojciec i wasz Ojciec”. Także w Ewangelii Jana jest werset, który mówi: „Boga nikt nigdy nie widział, lecz objawił go jednorodzony Syn, który teraz jest na łonie Ojca” (J 1:18). Innymi słowy, poprzez swoje życie i nauczanie, Jezus wyjaśnił, jaki naprawdę jest Bóg.

 

Świat jest pełen ludzi, którzy nigdy nie widzieli Boga. Również nikt z nas nie widział Boga. Właśnie o tym mówi ten werset. Człowieka, który nie widział Boga, można porównać do osoby, która nigdy nie widziała słonia. Przypuśćmy, że jedziesz do jakiegoś zachodniego kraju i mieszka tam jakieś dziecko, które widziało zdjęcie lwa i tygrysa, ale nigdy nie widziało zdjęcia słonia. Jeśli poprosił byś to dziecko, aby narysowało ci słonia, to jak myślisz, co ten "słoń" będzie przypominał? Czy sądzisz, że narysuje mu długi nos, w formie trąby? Nie, ponieważ żadne inne zwierze nie ma takiego nosa. Każde dziecko będzie rysować coś, co będzie przypominać lwa lub psa, albo innego czteronoga. Jednak żadne nie narysuje słonia, jeśli wcześniej go nie widziało nawet na fotografii - bo jak ma go sobie wyobrazić?

 

Jeśli stworzony w ten sposób obraz zwierzęcia, nigdy nie będzie prawdziwy, to czy można stworzyć prawdziwy obraz Boga? Taki wizerunek, też nie będzie prawdziwy. Na świecie jest bardzo wielu ludzi, którzy wyrażają swoje opinie na temat Boga. I co jest tego rezultatem? To, że mamy dzisiaj wiele religii, a każda z nich pokazuje innego Boga. To jest dokładnie tak samo, jakby dwustu ludzi, którzy nigdy nie widzieli słonia - nawet na fotografii - starało się go narysować. Który z tych rysunków będzie odzwierciedlał prawdę? Żaden. Każdy będzie błędny. Ale człowiek, który widział słonia, potrafi go poprawnie narysować. Dlatego Jezus, kiedy przyszedł z nieba, był jedyną osobą, która mogła powiedzieć, jaki naprawdę jest Bóg.

 

Większość ludzi myśli, że Bóg jest bezwzględnym policjantem, który chce nas złapać na jakimś wykroczeniu. Niczym ukryty patrol drogówki, który chce nas przyłapać na przekroczeniu linii ciągłej, lub naruszeniu jakiejś zasady ruchu. Tacy ludzie myślą, że właśnie taki jest Bóg. Że czyha w ukryciu, aby przyłapać ich na jakimś błędzie. Większość ludzi, w niewłaściwy sposób pojmuje bojaźń Bożą i obawia się, że Bóg ich ukarze albo skrzywdzi. Dlatego w każdej religii są kapłani i kaznodzieje, którzy wykorzystują ich lęk i mówią, że Boga trzeba zadowolić w taki lub inny sposób, bo w przeciwnym razie, Bóg ich ukarze. Tak jest w prawie każdej religii. Także w religiach chrześcijańskich kapłani i kaznodzieje mówią, że najlepszym sposobem zadowolenia Boga, jest ofiarowanie mu pieniędzy.

 

Więc ludzie dają pieniądze. Chodzą na długie pielgrzymki, aby tam ofiarować znaczne kwoty. Większość tych pieniędzy trafia do kieszeni księży, pastorów i różnych kaznodziejów. To wszystko jest robione po to, aby wykorzystać słabych ludzi, którzy są jak sieroty i żyją w ciągłym lęku oraz poczuciu winy. Właśnie to jest powodem, że oddają swoje pieniądze. Jednak to jest wielkie oszustwo. Jezus przyszedł na ziemię, aby wymazać z ludzkich umysłów taki obraz Boga. Dlatego mówił, że Bóg jest kochającym Ojcem, który chce ci pomóc, bo jest zainteresowany tobą, a nie twoimi pieniędzmi.

 

Który ojciec chce zagarnąć pieniądze swoich małych dzieci? Dobry ojciec zawsze wydaje pieniądze na swoje dzieci, bo stara się im pomóc, nakarmić, ubrać, wychować i wykształcić, nie oczekując niczego w zamian. A Jezus objawił Boga, jako kochającego Ojca. Jeśli myślisz, że Bóg jest niedostępnym prezesem, którego nigdy nie widzisz, bo urzęduje na szczycie wielkiej korporacji to jesteś sierotą, która ma błędne wyobrażenie Boga. A to powoduje, że w twoim życiu jest wiele niepewności, niepokojów, lęków i napięć, których nie powinno być.

 

Jezus powiedział: „Czy widzicie, jak wasz niebiański Ojciec karmi ptaki fruwające pod niebem”? One nie mają ani stodół, ani magazynów. Czy na swojej drodze widziałeś kiedyś ptaka, który umarł z głodu? Nie znajdziesz takiego, nawet jednego. Rzadkością jest, znalezienie jakiegokolwiek martwego ptaka. Dlaczego tak jest? Dlaczego one nie umierają z głodu? Czy dlatego, że jest wielu ludzi, którzy codziennie je karmią? Czy ty tak robisz? Nie! One same znajdują pożywienie, ponieważ karmi je nasz Ojciec, który jest w niebie. One się o to w ogóle nie martwią. Jezus powiedział: "jesteście o wiele więcej warci, niż wiele wróbli", bo wróble są najmniej wartościowe, ze wszystkich ptaków.

 

Jest pewna przypowieść, mówiąca o dwóch małych ptaszkach, które siedzą na drzewie i rozmawiają. Jeden ptak pyta drugiego: „jak myślisz, dlaczego ludzie są przez całe życie tacy zatroskani, zmartwieni i spięci?”. Drugi odpowiada: „myślę, że powodem jest to, że oni nie mają Ojca w niebie, tak jak my. My się nie martwimy, ponieważ nam wszystko zapewnia nasz niebiański Ojciec”. Co sądzisz o rozmowie tych dwóch ptaków, mój przyjacielu? Czyż nie jest to wstyd, jeśli chrześcijanie są zatroskani lub ciągle się zamartwiają?

 

Czy wiesz, że kiedy jesteśmy zatroskani i się zamartwiamy, to stajemy się drażliwi? To wyzwala stres i sprawia, że stajemy się podejrzliwi i zaczynamy być opryskliwi dla innych. Dlatego osobie, która pokłada swoje bezpieczeństwo w Bogu, nigdy nie będzie przeszkadzać to, co mówią o niej inni. Załóżmy, że idziemy ulicą a po drugiej stronie, za zamkniętą bramą szczeka na nas pies? Co wtedy zrobisz? Czy idziesz z nim dyskutować? Czy zaczynasz się z nim kłócić lub pytasz: dlaczego na mnie warczysz? To byłoby równie głupie jak tłumaczenie się przed oszczercą, kiedy obrzuca cię epitetami.

 

Czy wiesz co należy zrobić, gdy po drugiej stronie ulicy widzisz szczekającego psa? Po prostu zostaw go w spokoju. Jednak jeśli jesteś niepewny jak sierota, to nie będziesz w stanie tego zrobić. Wtedy będziesz spięty, zaczniesz się bać i będziesz z nim walczyć. Zobacz, jak wielu ludzi polemizuje i walczy z innymi ludźmi, którzy chcą ich zdyskredytować. Jeśli ktoś napisze o nich coś złego, to oni zaczynają tak samo pisać o nim. To wszystko jest wynikiem niepewności. A jak było w przypadku Jezusa, gdy ludzie nazwali Go księciem demonów? On ich po prostu zostawił w spokoju. Kiedy Go oskarżali i mówili na Jego temat zmyślone opowieści, to On ich zostawiał w spokoju. Jego to ani trochę nie martwiło.

 

Więc dla nas, najważniejszą rzeczą jest poznanie Boga jako Ojca, który nie jest policjantem, ale, który nas kocha, który się o nas troszczy i, który zna każdy szczegół naszego życia. Jeśli otworzysz swoje serce, aby zamieszkał w nim Jezus Chrystus, wtedy Bóg stanie się także twoim Ojcem. Jednak wybór należy do Ciebie. Jeśli nie masz pewności, czy możesz to zrobić już teraz, to wystarczy otworzyć swoje serce i powiedzieć: „Panie Jezu, proszę Cię, abyś przyszedł do mojego serca, gdyż chcę mieć pewność, że też mogę się stać dzieckiem Bożym”. Poproś Go, aby dał ci tę pewność, a On pośle do twojego serca swojego Ducha, aby cię zapewnić, że Bóg jest twoim Ojcem. Natomiast jeśli już jesteś chrześcijaninem, to proś Boga, aby dał ci pewność, że On jest twoim Ojcem, który dba o ciebie. To sprawi, wielką różnicę w twoim życiu.

 

 

 

 

Źródło: www.cfcindia.com/basic-christian-teachings/43-finding-security-in-god-as-a-father


tł. www.chlebznieba.pl

 

 

 

 

 

 

 

 


No documents found.

> KLIKAJĄC NA TEN NAPIS USTAWISZ TEKSTY WG NUMERACJI <